Struktura i koszt kapitału w przedsiębiorstwie. Problem porównywalności źródeł finansowania z punktu widzenia wyników biznesu.

Ładowanie...
Miniatura

Data

2010-01-06 20:45:06

Tytuł czasopisma

ISSN czasopisma

Tytuł tomu

Wydawca

Abstrakt

Praca przedstawia najpopularniejsze formy finansowania przedsiębiorstwa, ich wady i zalety oraz sposób obliczania kosztu zadłużenia. Rozdział pierwszy dotyczy samej definicji struktury finansowania, jej zasad wyznaczania. Przedstawia ogólny podział kapitału, jego źródła pochodzenia. Zawiera również informacje o tym jak struktura kapitałowa oraz strategie finansowania wpływają na zyskowność majątku firmy. Rozdział drugi omawia długoterminowe źródła finansowania, ich wady i zalety, począwszy od kapitału własnego, finansowania emisją akcji, jak i wykorzystanie kapitału z Venture Capital. Omówione zostały również kapitały obce jak kredyty, pożyczki, leasing. W rozdziale trzecim znajdują się krótkoterminowe źródła finansowania, czyli kredyty krótkoterminowe, kredyt kupiecki, factoring oraz forfaiting. Ukazana jest rola należności w strukturze finansowej, ich wartość w poprawie płynności firmy. Rozdział czwarty dotyczy samego kosztu kapitału. Pokazana jest różnica między stopą procentowa nominalną, a realną. Praca ta próbuje udowodnić jak ważna jest struktura kapitałów, w jakim stopniu wpływa ona na zyskowność i wartość przedsiębiorstwa. Przykłady przedstawione w pracy udowadniają, że finansowanie przedsiębiorstwa jedynie z własnych źródeł powoduje obniżenie zyskowności kapitałów własnych. Z drugiej strony nadmierne zadłużanie przedsiębiorstwa może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, jak utrata płynności, niezależności czy też ponoszenia dużych kosztów i zmniejszenia elastyczności finansowej. Zbyt płynna granica pomiędzy finansowaniem kapitałami własnymi a obcymi, powoduje, że przedsiębiorstwo musi poszukiwać optymalnej struktury finansowej, która ogranicza ryzyko finansowe.

Opis

Słowa kluczowe

źródła finansowania, kapitał własny, kapitał obcy w przedsiębiorstwie, kredyt bankowy, leasing, faktoring, kredyt krótkoterminowy

Cytowanie