Konstrukcja portfela funduszu inwestycyjnego z zastosowaniem instrumentu wolnego od ryzyka - oczekiwany zwrot i ryzyko inwestycji.

Brak miniatury

Data

2006

Tytuł czasopisma

ISSN czasopisma

Tytuł tomu

Wydawca

Abstrakt

Fundusze inwestycyjne były pierwotnie formą inwestowania znaną jedynie w krajach anglosaskich, sytuacja ta zaczęła się zmieniać dopiero w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. W Polsce pierwszy fundusz inwestycyjny, zwany ówcześnie funduszem powierniczym, stworzony został w lutym 1992 roku. Od wspomnianego momentu popularność funduszy inwestycyjnych w Polsce jako formy oszczędzania sukcesywnie rosła, osiągając 18,8% ogółu form oszczędności w roku 2005. Należy nadmienić, iż rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce jest wciąż rynkiem rokującym dalszy rozwój, dla porównania w roku 2005 fundusze inwestycyjne zajmowały 55% ogółu form oszczędzania na rynku amerykańskim. Celem pracy jest stworzenie aktywnego portfela inwestycyjnego składającego się z akcji 10 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (posiadających równy udział w portfelu) oraz portfela inwestycyjnego, konstruowanego z myślą o osiągnięciu z góry założonego zwrotu przy jak najmniejszym poziomie ryzyka, przy jednoczesnym uwzględnieniu w tymże portfelu instrumentu wolnego od ryzyka. Ponadto przeanalizowano ewentualne korzyści oraz wady płynące z skonstruowania portfela, w którego skład wchodzi instrument wolny od ryzyka. Jako wspomniany instrument wolny od ryzyka wybrano 52-tygodniowy bon skarbowy, natomiast horyzont czasowy przyjęty do zawartych w niej rozważań to okres od końca czerwca 2003 do grudnia 2005 roku.

Opis

Słowa kluczowe

fundusze inwestycyjne, portfel inwestycyjny, Giełda Papierów Wartościowych, ryzyko, miary ryzyka akcji, portfel efektywny, dywersyfikacja portfela

Cytowanie