Zarządzanie wiedzą pracowników w organizacji w kontekscie kulturowym. Komparatystyka kultur w firmie tureckiej Verona Ltd. i amerykańskiej Cherokee Mechanical Inc.
Ładowanie...
Pliki
Data
2007
Autorzy
Tytuł czasopisma
ISSN czasopisma
Tytuł tomu
Wydawca
Abstrakt
Wielu zachwyca się poziomem życia społeczeństw obserwowanym w krajach Europy Zachodniej czy też Ameryki Północnej. Jednak niewielu poszukuje odpowiedzi na pytanie: jakie są źródła pomyślności i dobrobytu tych społeczeństw? Oczywiście, to stan rozwoju ekonomicznego i gospodarek narodowych jest najbardziej widocznym rezultatem pracy każdego ze społeczeństw. W związku z tym warto przyjrzeć się bliżej tym osiągnięciom analizując otoczenie kulturowe, czego najbardziej reprezentatywnym przykładem są współczesne wiodące ekonomie świata. Najlepszym przykładem są Stany Zjednoczone, których potęga ekonomiczna została zbudowana na etyce protestanckiej. Jej założenia oraz wpływ na zachowania ekonomiczne oraz kulturę organizacyjną stały się przedmiotem refleksji teoretycznej w prezentowanej pracy. Kwestia ta jest o tyle interesująca, że pozostaje w związku z ideami leseferyzmu obecnymi w kulturze organizacyjnej oraz w ekonomii. Drugi obszar zainteresowania autora niniejszej pracy dotyczy wpływu doktryny religijnej islamu na zachowania i postawy pracownicze w kulturze organizacyjnej obecnej w muzułmańskiej Turcji. Przedmiotem szczególnego zainteresowania stała się analiza komparatystyczna obu kultur: islamskiej oraz protestanckiej. Stały się one ciekawym przedmiotem badań, które zostały przedstawione w niniejszej pracy. Bliższe poznanie cech społeczeństwa amerykańskiego i tureckiego, tak odmiennych kulturowo i religijnie, dało asumpt do zainteresowania się zagadnieniem wpływu religii na zachowania biznesowe.
Opis
Słowa kluczowe
zarządzanie wiedzą, komunikacja międzykulturowa, globalizacja, kultura świata biznesu, zachowania biznesowe w różnych kulturach, kapitał intelektualny, teoria kultury E. Scheina, kultura islamu i protestantyzmu, kultura amerykańska i turecka