Formy kredytowania w polskim systemie bankowym w praktyce funkcjonowania Banku BGŻ S.A.
Abstrakt
Kredyt jako jedna z popularniejszych form finansowania przedsiębiorstwa stanowi niezwykle istotny element na rynku gospodarczym. Obecnie obserwujemy bardzo szybki i szeroki rozwój w sektorze banków komercyjnych. Banki toczą walkę o pozyskanie klienta, a głównym jej narzędziem jest właśnie kredyt, czyli najpowszechniejszy produkt jaki banki oferują swoim klientom. Celem niniejszej pracy jest zapoznanie z podstawami funkcjonowania polskiego systemu bankowego, a przede wszystkim skupienie się na roli, jaką w tym systemie odgrywa kredyt bankowy. W pracy zaprezentowano polski system bankowy wraz z analizą instrumentów NBP, za pomocą których oddziałuje na politykę banków komercyjnych. Przedstawiono rolę, jaką w gospodarce spełnia bank i jakie są jego
Funkcje oraz istotę i specyfikę kredytu bankowego. Zaprezentowano klasyfikację kredytów oraz formy zabezpieczeń, a także różnice jakie występują między kredytem a pożyczką.
Przedstawiono zasady pomiaru i oceny zdolności kredytowej stosowane przez banki. Najszerzej została opracowana metoda wskaźnikowa, która dostarczyła danych niezbędnych do późniejszego wykorzystania przy analizie wniosku kredytowego. Dokonano analizy przypadku oceny zdolności kredytowej dwóch przedsiębiorstw. W oparciu o przykładowe dokumenty finansowe, jakie między innymi zostają załączane przez firmy do wniosku kredytowego, sporządzono analizę opierając się na współczynnikach powszechnie stosowanych w praktyce przez BGŻ. S.A.
Opis
Słowa kluczowe
kredyt, polski system bankowy, banki komercyjne, ryzyko kredytowe, ryzyko bankowe